Dodana: 1 luty 2007 09:26

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:26

Bezpłatne badania spirometryczne w Białymstoku

15 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień POChP, w związku z tym dniem, 2 grudnia w Białymstoku zaplanowano bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje specjalisty chorób płuc.

Akcja jest częścią Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc „Głęboki Oddech”.

Bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarza specjalisty pulmonologa odbędą się w Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy w Białymstoku. Badania będą mogli wykonać wszyscy, którzy zgłoszą się w sobotę – 2 grudnia do Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy w pawilonie G przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku. Badania będą wykonywane w godzinach 9.00 – 13.00.

             

Badanie spirometryczne, któremu będą mogli się poddać mieszkańcy Białegostoku i okolic to pomiar rezerw oddechowych płuc, dzięki któremu możliwe jest wykrycie POChP już w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby. Badanie trwa około 5 minut, jest całkowicie bezbolesne i polega na wykonywaniu głębokich oddechów do małego aparatu – spirometru.

Na badania spirometryczne powinni zgłosić się wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz osoby cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszność podczas wysiłku.

Wszyscy pacjenci, u których wynik badania spirometrycznego będzie odbiegał od normy, będą mieli możliwość uzyskania bezpośrednio po badaniu bezpłatnej konsultacji lekarza specjalisty – pulmonologa.

- Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą śmiertelną - mówi prof. Jan Zieliński, pneumonolog i koordynator Programu „Głęboki Oddech” - Jednak wystarczająco wczesne wykrycie tej choroby może umożliwić jej wyleczenie. Współczesna medycyna dysponuje nowoczesną metodą rozpoznawania POChP. Jest nią badanie spirometryczne, czyli badanie rezerw oddechowych płuc.

Ogólnopolska akcja badań spirometrycznych i konsultacji lekarskich prowadzona jest w ramach Programu „Głęboki Oddech”. Swoim zasięgiem objęła już kilkadziesiąt miast Polski.

„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej
i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook